Érdeklődve vártam az Amnesty International Magyarország 2021-es budapesti Képzők Képzését. Egészen eddig csak hallottam a szervezet tevékenységeiről, viszont végre volt szerencsém betekinteni a munkálatokba is.
Az első öt perc elteltével hirtelen egy nem egészen hétköznapi szituációban találtam magam: két, számomra idegen ember ült le velem szemben. Az utasításokat követve arról beszélgettünk, ki miért és mikor sírt utoljára. Habár ez nem egy szokványos ismerkedős beszélgetés volt, nagyon jól működött. Könnyedén és gyorsan ellazultunk mind, és a nap végére sikerült közelebb kerülnünk egymáshoz.
A bemutatkozást követően két nap állt rendelkezésünkre elsajátítani azt a tudást és azokat a módszertanokat, amivel sikeres képzőkké válhatunk. Lelkesen folytattuk az ismerkedést egymással és az emberi jogokkal. Volt köztünk jogász, pszichológus, tanár és még diák is. Színes társaság gyűlt össze, különböző tapasztalatokkal és megosztanivaló gondolatokkal. Éppen emiatt a sokszínűség miatt volt gördülékeny a képzés. Mindenki kíváncsian követte Annamari és Ádám (Landy Annamária oktatási koordinátor és Beöthy Ádám az oktatási program vezetője) egymásra csatlakozó gondolatmeneteit.
A képzés egyik alapvető célja, hogy bemutassa a leendő képzőknek az órákat, illetve, hogy hogyan lehet hatékonyan kommunikálni különböző korosztályú diákok felé egy adott üzenetet. Az Amnesty emberi jogi foglalkozásai közül több is mesékre épül, mint például Davide Cali, Ellenség vagy épp Franck Pavloff Barna Hajnal című művére. Ezeknek a meséknek a segítségével interaktív módon lehet átadni a “tananyagot” a fiatalabb résztvevőknek.
Az Ellenség és a Barna hajnal elnevezésű foglalkozásokon túl két további órával ismerkedhettünk még meg. Az egyik a gyűlölet-bűncselekményekkel, a másik pedig a jogállamiság témájával foglalkozik. Ezekhez ugyan nem társul mesedélután, a feladatok hasonlóan játékosak, könnyen születhetnek az óra alatt és után is beszélgetések az említett témák köré.
Képzőink egy hétvégén keresztül tanítottak minket, közben minden gondolatot meghallgatva, értékelve. Az ismeretlentől való enyhe félelem, amivel beléptem az első alkalommal az ajtón, vasárnap estére eltűnt, és helyét elégedettség vette át. Úgy éreztem, tettem egy lépést egy igazságosabb világ felé.
A következő Képzők képzését 2022-ben rendezzük, de már most jelezheted részvételi szándékodat.