Mi a probléma?
Magyarországon a legelterjedtebb fogamzásgátlási módszerek teherbeesési aránnyal feltüntetve, a nőknek felírt fogamzásgátló tabletták (0,3%), a gumióvszer használata (2%), valamint a megszakított közösülés (4%). Azonban vannak olyan fogamzásgátlási módszerek, amelyek nagyobb arányban nyújtanak védelmet. Ezek közül többnek is korhoz kötött használata van, de nem fog a fiatalok hátrányává válni, ha tudnak az összes lehetőségről. Ilyen például a spirál (0,6%), bőr alatti implantátum (0,05%), hüvelygyűrűk (0,3%), fogamzásgátló tapaszok (0,3%) vagy az injekció (0,2%).
A probléma az, hogy ezekről lehet, hogy korábban még csak nem is hallottunk, valamint sokan azt hiszik, hogy a védekezés csak a nők feladata, ők tehetnek valamit, hiszen ők azok, akik majd teherbe fognak esni. Viszont ez mindenki terhe, ugyanis, ha a fiatalok nem jutnak megfelelő információhoz a fogamzásgátlás kapcsán, az vezethet a nem várt terhességek és nemi betegségekkel élők számának növekedéséhez. Magyarországon a KSH adatai szerint 2020-ban ezer főre vetítve már több tini esett át abortuszon (12,5), mint ahány 35-39 éves (10,6). Pedig a 2010-es évek elejéig nem ez volt a jellemző. Ha mindenki megfelelő információhoz jutna a fogamzásgátlást illetően, az csökkentené a nem kívánt terhességek, és a szexuális úton terjedő fertőzések által kialakult fizikai és mentális betegeségeket
Mit szeretnénk tenni ellene?
A megoldásunk a problémára az lenne, hogy a gyerekek szerteágazó és rendes ismereteket szerezzenek a témában. Ezért petíció címzettje az Oktatási Hivatal vezetősége. Követeljük, hogy amellett, hogy a NAT-nak kötelező eleme a rendezett és alapos felvilágosító óra, minden évben 7-8. osztálytól rendszeresen, minimum kettő alkalmon át történjen ez a szexuális edukáció. A fiataloknak így nagyobb lehetőségük lesz megérteni a témát és választ kapni minden kérdésükre. Az órákon hozzáértő szakemberek mutassák be a védekezés fajtáit és fontosságát.
Miért fontos?
Javaslatunk nagy mértékben támogatná, hogy a diákok már az általános iskolából kikerülve is tájékozottak legyenek ilyen fontos témákban és a jövőben felmerülő szituációk során megfelelő döntéseket tudjanak hozni a már megszerzett információk segítségével. Ez csökkentené a „Mi a probléma” részben említett tendenciákat a terhességmegszakítás és az egészséges élet terén. Emellett egyenlő szintre hoznánk a férfi és a női nem szerepét a védekezés témájában, normalizálnánk, hogy ez nem csak a nők felelőssége, ezáltal enyhítenénk a sztereotípiákat.