A bérszakadék egy globális probléma; a férfiak és nők átlagos órabére közötti különbséget jelenti. Magyarországon a nők és a férfiak közötti bérszakadék 18-20 %. Így, ahogyan ezt a World Economic Forum 2020-as kutatása is alátámasztja, Magyarország az egyik legrosszabban teljesítő állam a munkaerőpiacon lévő nemek közötti egyenlőtlenségek tekintetében.
A bérszakadék felszámolásának egyik akadálya az, hogy a munkavállalók sokszor nincsenek tisztában a saját jogaikkal, ebből kifolyólag azzal sem, hogy hogyan harcolhatnak az őket ért igazságtalanságok ellen. Egy felmérés szerint csupán az emberek 40%-a tud az azóta megszűnt Egyenlő Bánásmód Hatóságról, illetve csak az 51%-uk vélekedik úgy, hogy létezik olyan törvényi szabályozás, amely védi őket a diszkriminációtól.
Projektünk fő célja a munkahelyi diszkrimináció felszámolása mind a munkavállalók, mind a munkáltatók tudatosságnövelésével, szakemberek által kialakított és tartott képzések és interaktív e-learning tananyagok segítségével. Tréningünk fókuszában áll, hogy a résztvevők megértsék a rendszerszintű diszkrimináció eredetét, logikáját, fejlesszük az egyenlő jogokkal és bérezéssel kapcsolatos attitűdjüket, ezenkívül pedig az egyenlőtlenségek elleni fellépéshez szükséges képességeiket, hogy ők maguk is meg tudják védeni a jogaikat
Fontosnak tartjuk, hogy tréningjeink során átadott tudásanyag válaszoljon a célcsoport igényeire. Ennek érdekében az Emberi Jogi Oktatás programunkon belül a nemek közötti egyenlőség kampánycsapattal együttműködve öt workshopot alakítottunk ki, amelyek lehetőséget nyújtanak a célcsoport számára, hogy megoszthassák meglévő tudásukat, tapasztalataikat, eszközeiket a munkahelyeken tapasztalható bérszakadék és a nemi alapú diszkiriminációt illetően. A workshopok lehetőséget biztosítanak arra, hogy kiderüljön, milyen irányelveket és gyakorlatokat használnak a résztvevő cégek és alkalmazottjaik, és ezáltal milyen lehetőségek, ugyanakkor akadályok állnak fenn az egyenlőtlenségek kiküszöbölésében.
Ahhoz, hogy minél több ember számára elérhető legyen képzési anyagunk, a munkahelyi diszkrimináció témájában készül egy e-learning és egy rövid infovideó is, amelyeket megosztunk majd a nagyközönséggel.
Képzéseink során közvetlenül 600, az e-learning anyagokon keresztül, pedig 5000 alkalmazottat tervezünk elérni a következő két évben. A projekt végére tudásukban és készségeikben bekövetkező változás, fejlődés eredményeképpen a résztvevők lépéseket fognak tenni a nemi alapú megkülönböztetés kiküszöbölésére, gyakorlatban a bérszakadékot illetően. A megszerzett tudást végül átadjuk azoknak a szervezeteknek, cégeknek, amelyeknek dolgozói szeretnék azokat felhasználni annak érdekében, hogy minél szélesebb réteghez eljuthassanak a jó gyakorlatok. A bérszakadék felszámolása mind a magyar, mind pedig az európai GDP növekedését idézi elő: a bérszakadék 1%-os csökkenése a GDP 0,1%-os emelkedéséhez járul hozzá. Ami pedig ennél is fontosabb, hogy egy olyan igazságos világ megteremtéséhez is nélkülözhetetlen, amelyben mindenki egyenlő és mentesül minden diszkrimináció alól. Projektünkkel egy ilyen világ megteremtését szeretnénk elősegíteni.
-->> Fenyvesi Mayával, a projekt koordinárotával készült interjút itt tudod elolvasni