Lépéselőny projektünket 2021 tavaszán indítottuk útjára. Célunk egy olyan tréning kialakítása volt, amelynek segítségével magyarországi cégek és vállalatok munkáltatói és munkavállalói képessé válnak a nemek közötti egyenlőtlenség munkaerőpiacon való különböző megjelenési formáinak azonosítására és leküzdésére.
Tréningünket, az alapjait képző kutatás mellett, az általunk kialakított scoping workshopokon résztvevő munkáltatók és munkavállalók személyes tapasztalatainak segítségével állítottuk össze. Ezeken a helyzetfelmérő workshopokon többek között fény derült arra, hogy különböző profilú cégek alkalmazottai megdöbbentően hasonló élményekről számolnak be egy állásra való jelentkezés, előléptetés vagy a gyermekvállalás kapcsán.
A workshopok hangsúlyos témái váltak a később kialakított tréning egy-egy moduljának alapjává. Az alapozó egységek témái a nemi szerepek, nemi normák és a társadalmi szocializáció, valamint a munkahelyi diszkrimináció jelei és megjelenési formái. Ezek mellett további opcionális modulok közül is lehet majd válogatni a szexizmus, a gyermekes munkavállalók helyzete, a mérgező munkahely és a munka-magánélet egyensúly, valamint a kollektív érdekérvényesítés témáiban. Ezek lehetőséget biztosítanak, hogy a cégek az általuk választott területre nyerjenek nagyobb betekintést. A cselekvési alternatívák mellett az egyik modul arra fekteti a hangsúlyt, hogy a jelenlévő csapat közösen javaslatokat tudjon tenni a felsővezetésnek, hogy milyen irányba fejlessze a vállalati irányelveket és a munkahelyi szabályokat. Ez a rész épít a kollektív cselekvés erejére és a támogatott folyamat végére elkészül a jelenlévők igényeire építő, a realitásokat figyelembe vevő javaslatcsomag.
Célunk az, hogy a tréningen résztvevő munkáltatók és munkavállalók ne csak megismerkedjenek a témával, hanem kézzelfogható javaslatokat is kapjanak, olyannyira, hogy akár már másnap tudjanak tenni valamit a saját munkakörnyezetükben helyzetük javítása érdekében. A tréning hossza 4-8 óra között van, attól függően, hogy egy cég a fent említett választható témák közül hányat szeretne beépíteni. Egy egész napos tréningen minden témára jut idő.
Az Amnesty International Magyarország szakértői külön igény szerint szívesen tárgyalják át a javaslatcsomag megvalósíthatóságát, annak lépéseit a vezetéssel vagy a munkahelyi kultúráért és a munkahelyi légkörért felelős csoporttal.
***
A képzések 2021. december 15-ig korlátozott számban ingyenesen elérhetőek. Minden vállalattól, cégtől és a résztvevőktől értékeléseket kérünk majd, melyek alapján 2022-től továbbfejlesztve tudjuk ajánlani a tréningeket.
>>> további információért és időpontfoglalásért keresse munkatársunkat, Fenyvesi Mayát a fenyvesi.maya@amnesty.hu e-mail címen.