A kurzusra ide kattintva tudsz regisztrálni.
Az előbújás különösen fontos momentum az LMBTQI személy társas kapcsolataiban. Általában nem egyszer bújik elő valaki, és nem is azonnal, hanem akkor, amikor az adott kapcsolat megérik arra, hogy belső, személyes ügyekben is megnyíljanak egymásnak az emberek. Az előbújás tehát azt a folyamatot jelenti, amikor egy LMBTQI ember megosztja a legbelsőbb énjét annak érdekében, hogy teljes mértékben önmaga lehessen. Ezen kívül sok más nyilvános, mindennapi helyzetben is előfordulhat, hogy beszélni kell róla, például hivatalos ügyek intézésekor, vagy az orvosnál. Az LMBTQI embereknek tehát minden olyan helyzetben elő kell bújniuk, amikor alapvetésnek tekintjük azt, hogy valaki heteroszexuális és cisznemű.
Az előbújásra tehát azért van szükség, mert legtöbbször azt gondoljuk alapvetésnek, hogy egy ember csak heteroszexuális lehet, egy ponton megházasodik, és ebbe a házasságba gyerekek érkeznek. Mennyivel egyszerűbb lenne mindannyiunknak, ha az lenne a kiindulópont, hogy elfogadjuk és tiszteletben tartjuk egymás személyiségét, gondolatait és érzéseit, és ezek között azt is, hogy sokféle nemi identitás és szexuális orientáció létezik, és mindegyik természetes. Hiszen mindenkinek természetesnek tűnik az, amit önmaga tapasztal; és senki sem szereti, ha megkérdőjelezik azt, amit érez, gondol vagy hisz.
A Háttér Társaság Lelki Egészség Programjában közölt adatok szerint az egyik 2018-as felmérésben részt vett 900 magyar LMBTQI fiatal csak kevesebb mint egy negyede mert előbújni a családja előtt. Az iskolában pedig 64%-uk tapasztalt kirekesztést, verbális vagy fizikai bántalmazást a szexuális orientációja és/vagy nemi identitása miatt. Egy 2016-es felmérés eredménye pedig azt mutatja, hogy az LMBTQI munkavállalók közel egyharmada érezte már kirekesztettnek magát a munkahelyén. Talán mára javult ugyan a helyzet, de továbbra is minél többet kell erről beszélnünk, hogy ezek az arányok egyre inkább javuljanak, és hogy egy napon ne legyen meghatározó téma egy ember nemi identitása vagy szexuális orientációja.
Az Amnesty International Magyarország három másik szervezettel (Háttér Társaság, Labrisz Leszbikus Egyesület, Budapest Pride) együtt indított projektje, a Befogadó Terek pontosan azért jött létre, hogy csökkentse az LMBTQI emberek diszkriminációját a különböző társadalmi terekben, legfőképpen az iskolákban és a munkahelyeken. A projektnek, melyről bővebben ebben a cikkben írunk, része lesz majd egy bárki számára elvégezhető online kurzus is, amiről ebben a cikkben olvashatsz.
Az Előbújás-kurzus egy rövid, 20 perc alatt elvégezhető online tananyag videókkal és interaktív feladatokkal. A kurzust bármikor, otthonról, vagy akár utazás közben mobilról is elvégezheted. Így rövid idő alatt, szabadon tanulhatsz arról, hogyan tudsz te is hozzájárulni egy biztonságos, befogadó társadalmi légkör megteremtéséhez, amiben mindenki önazonosan tud élni.
Ha szeretnél még többet tanulni a témában, akkor nézd meg a Pride-kurzusunkat, ami nagyon jó kiindulási pont ahhoz, hogy megismerd az LMBTQI közösséggel kapcsolatos alapfogalmakat, a Pride történelmét és azt, hogy hogyan állhatsz ki az LMBTQI jogok mellett.