A magyar LMBTQI közösség tagjainak beszámolói szerint rendszeresen és számos formában megjelenik a hátrányos megkülönböztetés a hazai iskolákban és munkahelyeken. Diákok, munkakeresők és munkavállalók osztják meg velünk tapasztalataikat az őket ért bántó vagy sértő kommunikációról és bánásmódról, kirekesztő hozzáállásról.
Bár a szexuális és nemi kisebbségek elleni diszkrimináció tilalma az Alaptörvényben is és a hazai jogszabályokban is szerepel, ennek – a tapasztalatok szerint – nem sikerül érvényt szerezni. A jogalkotási tendenciák és a döntéshozók kommunikációja sem arra mutatnak, hogy a kormányzat a közeljövőben hatékony érdekvédelemre törekedne.
Az aggasztó jelenségek visszaszorítása érdekében összefogtunk a hazai LMBTQI közösség három érdekvédelmi szervezetével, a Háttér Társasággal, a Labrisz Leszbikus Egyesülettel, valamint a Budapest Pride-ot szervező Szivárvány Misszió Alapítvánnyal, és közös kétéves kutatási, oktatási projektet indítottunk el, melynek során azon dolgozunk, hogy Magyarországon csökkenjenek az LMBTQI emberek elleni zaklatások, a hozzájuk való negatív vagy ellenséges hozzáállás és a diszkrimináció. Felhívjuk az emberek figyelmét az LMBTQI közösség helyzetére és mindennapi tapasztalataira, a szexuális és nemi kisebbségek hátrányos megkülönböztetésére.
A projekt két, egymástól jól elkülöníthető területet céloz: az iskolai és a munkahelyi környezetet. Mindkét területen helyzetértékelő kutatásokat végzünk, s ezek eredményeire építve képzési programokat, e-learning tananyagokat és kurzusokat fejlesztünk és kínálunk.
A BEFOGADÓ ISKOLAI TEREK kialakításához mind a tanárokat és az iskolai döntéshozókat, mind a diákokat megszólítjuk.
A tanárok és a fiatalokkal dolgozó iskolai szakemberek (pl. szociális munkások, iskolapszichológusok) számára módszertani segédanyagot állítunk össze, e-learning kurzust fejlesztünk, képzéseket nyújtunk, iskoláknak szánt útmutatót dolgozunk ki, hogy alaposabban megismerjék és megértsék a szexuális és nemi kisebbségek elleni diszkrimináció gyökereit, fajtáit és azt, hogy mit lehet tenni ellene egyéni és szervezeti szinten.
Önkéntes képzőink iskolai és munkahelyi befogadást elősegítő foglalkozásokat, workshopokat tartanak a diákoknak, megismertetjük velük a szexuális és nemi kisebbségek elleni diszkrimináció okait, formáit, következményeit. Az itt elsajátított technikák és az e-learning tananyagok segítségével a tanulók képesek lesznek felismerni az LMBTQI emberek hátrányos megkülönböztetését, és tenni ellene. Célunk, hogy a diákok olyan alulról jövő kezdeményezéseket, akciókat szervezzenek, amelyek csökkentik az LMBTQI diáktársak zaklatását.
BEFOGADÓ MUNKAHELYI TEREK kialakítása érdekében munkaadóknak és munkavállalóknak szóló e-learning tananyagokat fejlesztünk és teszünk széles körben elérhetővé. Képzéseink és tananyagaink révén egyrészt a munkáltatókat támogatjuk abban, hogy érdemi lépéseket tegyenek az LMBTQI munkatársaikkal szembeni diszkrimináció csökkentésére, másrészt a munkavállalókat vértezzük fel a munkahelyi zaklatás és diszkrimináció leküzdéséhez szükséges tudással és eszköztárral, hogy ki tudjanak állni magukért és munkatársaikért. Célunk, hogy a munkáltatók és a munkavállalók közösen olyan irányelveket fogadjanak el, melyek elfogadóbb munkahelyi légkört teremtenek.
A projekttel kapcsolatos eseményekről és a csatlakozási lehetőségekről rendszeresen hírt adunk majd online felületeinken.