Az elmúlt hetekben példátlan társadalmi szolidaritást kiváltó, az LMBTQI emberek médiában, illetve az oktatásban történő megjelenítését ellehetetlenítő 2021. évi LXXIX. törvénycsomag hatálybalépése alapjaiban érinti az iskolai emberi jogi oktatást. A szabályozás hamis indokkal gyakorlatilag megfosztja a 18 év alatti fiatalokat attól a lehetőségtől, hogy egyenlően hozzáférjenek azokhoz a tartalmakhoz, illetve az olyan oktatáshoz, amely hitelesen, előítéletektől mentesen mutatja be az LMBTQI közösséget. Azon túl ugyanis, hogy ezt követően korlátozott lesz a médiában – ahogy a törvény fogalmaz - a “születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérésnek, a nem megváltoztatásának, valamint a homoszexualitásnak a népszerűsítése, megjelenítése,” az oktatási intézmények falai közt sem pedagógusként, sem pedig meghívott előadóként nem lehet majd ezeket a témákkal úgy foglalkozni, mint korábban.
A több mint 10 éve futó Emberi jogi oktatási programunkkal több mint 4000 diákhoz jutunk el évente azzal a céllal, hogy a világra nyitott, emberi jogokat tisztelő generációk nőjenek fel Magyarországon. Módszertanunk és szemléletmódunk alapvető értékei közé tartozik az elfogadás, a párbeszéd, az együttműködés és a kiállás, mert hisszük, hogy mindezek szükségesek ahhoz, hogy egy olyan társadalomban élhessünk, ahol mindenki emberi jogai egyaránt érvényesülnek. Foglalkozásaink során gyakran beszélgetünk a fiatalokkal különböző védett tulajdonsággal rendelkező csoportok jogairól, a hátrányos megkülönböztetés gyökereiről, következményeiről és arról, hogy egyéni szinten hogyan állhatnak ki saját és társaik védelmében. Éppen ezért úgy gondoljuk, hogy mi, az Amnesty oktatási csapata, akkor tudunk hitelesen kiállni az LMBTQI emberek jogai mellett, ha semmilyen módon nem alkalmazkodunk az emberi jogokat nyilvánvalóan sértő törvény előírásaihoz. Az egyetemes emberi jogok nem egy menüt jelentenek, amiből a kormányok kiválaszthatják, hogy mely jogokat szeretnék tiszteletben tartani. Minden emberi lény szabadon születik, és egyenlő méltósága és joga van.
Nem változtatunk a foglalkozásainkon, hiszen, ha akarnánk se tudnánk az LMBTQI emberek jogainak figyelmen kívül hagyásával beszélgetni a gyűlölet-bűncselekményekről vagy az iskolai bántalmazásról.
Nem regisztrálunk egy olyan nyilvántartásba, melynek célja, hogy félelmet és bizalmatlanságot keltsen a pedagógusokban olyan oktatási programokkal szemben, amelyek hiánypótló tevékenységet végeznek a társadalmi tudatosságra nevelésben. Nem hátrálunk meg, és nem hagyjuk abba azt a munkát, amellyel célunk, hogy fiatalok és közösségeik a társadalmi problémákra tudatos cselekvéssel reagáljanak.
Ehelyett az alábbi módokon és eszközökkel továbbra is a fiatalok érdekeinek szem előtt tartásával segítjük azt, hogy az emberi jogi oktatási programunk értékei és módszertana a legszélesebb körben elérhető maradjon:
- Ingyenes iskolai foglalkozásainkat és egyéb programjainkat továbbra is változatlan tartalommal rendelhetik meg a honlapunkon keresztül. Vállaljuk, hogy amennyiben programjaink megtartásával kapcsolatosan az intézmény, illetve a foglalkozást vezető önkéntes ellen szabálysértési eljárás indul, jogi segítséget nyújtunk a számukra.
- Ajánlást fogalmaztunk meg pedagógusok és iskolai szociális segítők számára, amely segít értelmezni az új szabályozást, és iránymutatást ad abban, hogy fiatalokkal foglalkozó szakemberként milyen lehetőségek állnak a rendelkezésükre, hogy LMBTQI témákat mutassanak be az iskolában.
Az Ajánlás elérhető ITT. - A középiskolások számára elérhető ifjúsági emberi jogi programjainkon, így az Összpont emberi jogi diákversenyben és a Nyári Ifjúsági Táborunkban, továbbra is nyitott és elfogadó közösség részeként tanulhatnak az érdeklődő fiatalok az emberi jogokról, illetve arról, hogy hogyan védhetik meg saját és mások jogait.
- Önszerveződő ifjúsági csoportjainkat ezek után is támogatjuk abban, hogy felszólaljanak az őket és más csoportokat érintő jogsértések ellen, és hogy befogadó közösséget teremtsenek mindazok számára, akik aktívan szeretnének tenni az emberi jogok érvényesüléséért.
- Szeretnénk teret és eszközöket biztosítani ahhoz, hogy a szülők is tenni tudjanak azért, hogy a fiatalok elfogadó, nyitott és kritikus gondolkodású felnőttekké válhassanak. Szeptembertől csoportos beszélgetéseket szervezünk a fenti témákban szülők számára, és támogatjuk a kollektív és egyéni fellépésüket az emberi jogi értékek mellett.
Ha te is velünk tennél azért, hogy Magyarország egy elfogadóbb és sokszínűbb hely legyen, jelentkezz az alábbi linken, és mi felvesszük veled a kapcsolatot, hogy igényeidhez illeszkedő támogatást tudjunk nyújtani számodra.