A bodajki falutáborban rendeztük meg az Összpont verseny záró hétvégéjét. A péntektől hétfőig tartó ifjúsági tábornak sűrű volt a programja. Az első két napon a verseny két fő témáját jártuk körül. A Befogadó Terek és a Stand by Me diák workshopokon keresztül a csapatok tanulhattak a nemi és szexuális kisebbségek jogairól, illetve arról, hogy mit tehetnek egy befogadó iskolai közösségért. Emellett, szakértőkkel beszélhettek arról, hogy milyen fajtái vannak a nemi alapú erőszaknak, és hogyan lehet ellene fellépni.
Bár a sok csapatépítő játékot és a tudásbővítést is élvezték a csapatok, a tábor fénypontja mégis a vasárnap megrendezett eredményhirdetés volt. Oklevéllel és egy ajándékcsomaggal köszöntük meg a diákok hónapokig tartó kemény munkáját, majd kihirdettük az idei év három nyertes csapatát.
A Jogunk Van Hozzá csapata a nemek közötti egyenlőség témáját választotta a harmadik fordulós projektjüknek. “Az üvegcipellő félig üres” nevű projekt egy mindenkit érintő problémát karol fel, hiszen a mesékben lévő nemi szerepekre és nemi sztereotípiákra hívja fel a figyelmet. A debreceni csapat a városban közlekedő villamosok hirdető felületeire tervez kreatív és informatív plakátokat, amik felhívják a figyelmet a problémára. A plakátokon egy QR- kód lesz, amely a csapat által írt “nemi sztereotípiák a mesékben” című blogra vezet majd. A blog olvasója részletesen olvashat a problémáról, a különböző megoldási stratégiákról és a csapat tevékenységeiről.
A Suffragettes csapata szintén a nemek közötti egyenlőség témáját választotta, csak más eszközt használnak a cél elérése érdekében. A “Ne kelljen többet fizetnem a nemem miatt” nevű projekt során a csapat egy flashmobbal a rózsaszín adóra kívánja felhívni a figyelmet, tehát arra, hogy a lányoknak és nőknek szánt termékeknek magasabb az ára, mint a férfiaknak szánt termékeké. A flashmob szeptemberben a Széll Kálmán téren lesz. Kövesd az Amnesty Facebook oldalát és ismerd meg a részleteket!
Végül, de nem utolsó sorban a Faila Hossë debreceni csapat egy oktatáshoz kapcsolódó projektet valósít meg, ezen belül is a szexuális edukáció témáját karolták fel. A csapat egy kerekasztal beszélgetéssel készül, amely azt a kérdést járja majd körül, hogyan oszlik meg a felelősség tanár, szülő és védőnő között, amikor fiatalok szexuális neveléséről van szó. A meghívottak között ott lesz Dr. Benyó Mátyás urológus és a témában oktató egyetemi professzor, Nagyné Sivák Ildikó okleveles iskolapszichológus, illetve Gőz József, gimnáziumi biológia-kémia szakos tanár. A csapat célja, hogy a beszélgetés során olyan kérdésekre kapjunk szakértőktől válaszokat, hogy kinek a felelőssége a szexuális edukáció, vagy hogy hány éves korban érdemes elkezdeni. Amennyiben érdekel a téma és szeretnél részt venni a kerekasztal beszélgetésen, kövesd az Amnestyt Facebookon!
Minden csapat nagyon sokat dolgozott azért, hogy még többet tudjanak meg az emberi jogokról, és bevonják környezetüket az előítéletek csökkentéséért folytatott munkájukba. Mentoraik és a teljes magyar Amnesty nagyon büszke rájuk. Izgalmas projekteket terveztek meg, más-más eszközöket bevonva valóban jelentős emberi jogi kérdéseket dolgoztak fel. Idén ezt a három csapatot tudjuk támogatni a projektjük megvalósításában, de a 2024-es Összpontra is várjuk ősztől a csapatok jelentkezését. A nyerteseknek pedig sok sikert és jó munkát kívánunk!
Az Összpont tábor Flandria magyarországi Diplomáciai Képviseletének támogatásával valósult meg.