Célunk egy olyan tréning kialakítása volt, amelynek segítségével növeljük a nemi és szexuális kisebbségek munkahelyi biztonságát és befogadását.
A képzést a magyar munkavállalókkal és munkáltatókkal készült kutatás mellett az általunk kialakított fókuszcsoportos beszélgetések résztvevőinek személyes beszámolói alapján állítottuk össze. Ezeken az alkalmakon fény derült többek között arra is, hogy a bántó viselkedések sokszor onnan erednek, hogy az emberek nincsenek tisztában azokkal a fogalmakkal, amelyek a nemi és szexuális kisebbségeket írják le, illetve, hogy sosem gondoltak még bele, hogy milyen az, amikor valaki a nemi vagy szexuális hovatartozása miatt nap mint nap akadályokba ütközik. Végül az is kiderült, hogy sokan, bár szeretnék támogatni a közösséget, nem feltétlenül tudják, hogy mik erre a jó eszközök. A fókuszcsoportok hangsúlyos témái és eredményei váltak a képzés egy-egy moduljának alapjává.
A tréning három, egyenként 80 perces, részvételi módszertanokra épülő modulból áll. Az első modul célja, hogy a résztvevők megismerjék és megértsék a nemi és szexuális kisebbségeket övező terminológiát és azokat a fogalmakat, amelyek fontosak egy érintett személy életében, mint például a nemi identitás, a szexuális orientáció, a nemi önkifejezés vagy az előbújás. Szintén az első modulban van szó az LMBTQI személyeket érintő jogsértésekről és az életükben felmerülő dilemmákról, fontosabb kérdésekről. Ezután egy újabb 80 perces blokk során a részvevők felismerik saját szerepüket a nemi és szexuális kisebbségek elnyomásában, beazonosítják a diszkriminatív nyelvezetet, illetve a közösséget érintő mikró-agressziókat. Az utolsó modulban a résztvevők elsajátíthatják az asszertív kommunikáció alapjait annak érdekében, hogy fel tudjanak szólalni saját és mások jogaiért. Emellett az utolsó modul stratégiákat mutat a munkavállalóknak és a munkáltatóknak, hogy hogyan tudnak aktívan tenni a nemi és szexuális kisebbségek munkahelyi helyzetéért akár egyéni, akár szervezeti szinten.
A képzés részletes angol és magyar nyelvű leírása az alábbi linken érhető el.
További információért és időpontfoglalásért pedig keresse munkatársunkat, Fenyvesi Mayát a fenyvesi.maya@amnesty.hu e-mail címen.