Mi az az Összpont és most éppen milyen feladataik vannak a csapatoknak?
Az Összpont az Amnesty Magyarország évente megrendezett, középiskolásoknak szóló emberi jogi diákversenye, melyben a diákok különféle emberi jogi témákban mélyedhetnek el, és olyan készségeket és tapasztalatokat szerezhetnek, melyekkel ki tudnak állni mellettük. A verseny három fordulója során a háromfős csapatok előbb feltérképeznek emberi jogi, társadalmi problémákat, majd mások figyelmét is felhívják az általuk választott, számukra valamiért fontos ügyre, végül pedig egy projekt kidolgozásával megoldási javaslatot is nyújtanak az adott helyzetre.
Az idei Összpontra rekordszámú, 36 csapat jelentkezett, akik 5 emberi jogi témán belül dolgoznak saját projektjeiken. Az első forduló írásbeli feladatsorát, illetve kreatív feladatát sikeresen teljesítő 28 csapatnak most saját petíciót kell készítenie egy szabadon választott ügy mellett felszólalva, és ezt kell minél több emberhez eljuttatniuk. Ebben a fordulóban az elért aláírások száma mellett figyelembe vesszük az értékelésnél, hogy mennyire kidolgozott a petíció leírása, hogyan dolgoztak együtt csapatként és azt, hogy milyen eszközökkel népszerűsítik a petíciót.
Mi a te szereped az Összpontban?
Ifjúsági koordinátorként én felelek a verseny egész koncepciójának kitalálásáért és annak megvalósításáért. Mindebben természetesen nagyban támaszkodom a kollégáim támogatására, az önkéntes mentorcsapat munkájára, illetve az idei és az előző éves Összpontosok visszajelzéseire. Az Összpont minden évben picit megújul, hiszen folyamatosan alkalmazkodunk új kontextusokhoz, és igyekszünk a lehető legjobban beépíteni a korábbi évek tapasztalatait, észrevételeit. Tavaly óta vannak jelen a versenyben a versenyzőket támogató mentorok, akik emellett az első forduló feladatsorainak összeállításáért is felelnek, illetve segítenek az Összpont folyamatos alakításában is. Az én munkám részben az is, hogy őket koordináljam, felkészítsem, folyamatos kapcsolatban legyek velük. Rajtuk kívül még egy 10 fős amnestys bizottság is támogatja a versenyt, ez az elnökségi tagjainkból, munkatársakból és önkéntesekből álló csapat értékeli a résztvevő csapatok teljesítményét, és dönt végső soron arról, hogy ki nyeri meg az Összpontot.
Milyen petíciók vannak, meg tudnál említeni néhány az Összpontot és a csapatokat jellemző petíciót?
Ahogy korábban is említettem, az idei versenyben öt fő témában mélyedhettek el a csapatok – ezek az oktatás, a nemek közötti egyenlőség, a jogállamiság, a gyermekjogok és a diszkrimináció. Ezeket az Amnesty stratégiai témái, illetve a korábbi években népszerű témák figyelembevételével választottuk ki. A petíció kidolgozása előtt a csapatoknak találniuk kellett egy olyan ügyet a témákon belül, amellyel valamiért szívesen foglalkoznának. Az ügy megtalálásához adtunk olyan támpontokat, amik segítettek leszűkíteni ezeket a hatalmas területeket konkrét ügyekre – ezen túl viszont teljesen a csapatokra bíztuk a témaválasztást, hiszen azt gondoljuk, hogy olyan témákon keresztül tudják a legtöbb tapasztalatot szerezni, ami valamiért a szívügyük.
Ennek megfelelően az idei petíciók témái rendkívül szerteágazóak, mégis talán vannak olyan felkapott ügyek, melyek aktuális közéleti kérdésekre reagálnak. Ilyenek például az LMBTQ emberek és egyedülállók örökbefogadására, vagy a nők elleni erőszak különböző formáira reflektáló petíciók. Az oktatási témákon belül népszerű téma volt a jogtudatosságra, állampolgárságra nevelés kérdése, ezzel két csapat is foglalkozik, illetve a női jogok keretén belül két csapatot is a menstruációs szegénység problémaköre foglalkoztat.
Mit javasolsz azoknak, akik tanárként, diákként vagy szülőként érdeklődik, de sajnos már lecsúszott az idei jelentkezésről? Be tudnak valahogy kapcsolódni?
A versenyre minden év januárjában zajlik a jelentkezés, de a következő Összpontról a tervek szerint már 2021 év végén lesznek elérhető információk, így azt javaslom, hogy aki érdeklődik vagy szívesen részt venne a versenyben, az kövesse az Amnesty oktatási oldalát, illetve Facebook felületét. Emellett természetesen kérdés esetén én is szívesen válaszolok megkeresésekre a karacson.zita@amnesty.hu email címen. Diákként pedig, ha érdekelnek az emberi jogok, és a versenyen kívül is szívesen fellépnél védelmükben, illetve tartoznál egy jó közösséghez, akkor csatlakozhatsz középiskolás ifjúsági csoportjainkhoz.
Csatlakozom az IFI csoportokhoz
Miért szereted az Összpontot koordinálni?
Az Összpont az Amnesty ifjúsági programján belül is az egyik kedvenc projektem. Egyrészt azért, mert ez az egyik olyan oktatási projekt, amellyel hosszabb időn keresztül, folyamatosan érjük el a fiatalokat, így igazán szemléletformáló tud lenni, és képes elkötelezni a résztvevőket az emberi jogok és az aktivizmus mellett. Ezt bizonyítja az is, hogy a legelhivatottabb önkénteseink, aktivistáink, tagjaink, mentoraink első élménye az Amnestyvel gyakran az Összpont volt, és azóta is meghatározó az életükben, hogy aktív állampolgárként fellépjenek saját és mások jogaiért.