Az együttműködés során változatos eszközökkel igyekeztünk előmozdítani a szexuális és nemi kisebbségekhez tartozó emberek inklúzióját az élet két meghatározó területére, az oktatási intézményekre és a munkahelyekre fókuszálva.
A projekt keretében megvalósuló kutatások a két területen gyűjtötték össze egyrészt az LMBTQI fiatalok és az őket tanító pedagógusok, másrészt a felnőttek tapasztalatait, majd erre is építve oktatási anyagokat (tanári kézikönyvet és iskolai zaklatást megelőző útmutatót), diákoknak szóló workshopot, szakemberképzést és munkavállalói tréninget alakítottunk ki.
Az együttműködés utolsó hónapjaiban az iskolai és munkahelyi képzések a két célcsoportnak szóló két 90 perces e-learninggel egészültek ki. Mindkét kurzus hasznos tudást ad át az LMBTQI közösség tagjainak, de elsődlegesen az ő iskolatársaikat, illetve kollégáikat szeretné ráébreszteni arra, hogy mekkora szerepet játszanak a kisebbségek befogadásában.
A Befogadó iskolák kurzus elsősorban a középiskolás korosztálynak szól, de biztosak vagyunk benne, hogy a velük foglalkozó pedagógusok számára is hasznos információforrás lesz, illetve bízunk benne, hogy a kurzust részben vagy egészében fel fogják tudni használni a fiatalokkal való munkájukban.
Az e-learning segít megérteni a szexuális orientáció és a nemi identitás közötti különbséget, és közérthető nyelven mutatja be az olyan fogalmakat, mint a sztereotípia, az előítélet és a diszkrimináció, illetve az azok közötti összefüggést.
Mivel a szexuális és nemi kisebbségekhez tartozó fiatalok fokozottan kitettek a bullying, azaz az iskolai bántalmazás veszélyének, fontosnak tartottuk, hogy a téma kiemelt szerepet kapjon a kurzusban. A tananyag foglalkozik az iskolai zaklatás formáival, bemutatja a szereplőket és a bullying lehetséges következményeit. Nagy hangsúlyt fektettünk a szemlélődők felelősségének kérdésére, és hogy többféle megelőző és megoldási lehetőséget bemutassunk.
A Befogadó Munkahelyek kurzus bemutatja, hogy hogyan sérülnek a szexuális és nemi kisebbségekhez tartozó emberek jogai a munkahelyeken, milyen lépéseket tehet a munkáltató a befogadásukért, és hogy a munkavállalók hogyan tudnak hozzájárulni a biztonságos munkahelyi légkör megteremtéséhez.
Mindkét kurzusban bemutatunk egy néhány perces videót, amelyben egy-egy ember a saját tapasztalatait meséli el az iskolai zaklatás kapcsán, illetve a korábbi munkahelyén átélt diszkriminációról. A felidézett negatív példák alkalmat teremtenek arra, hogy a kurzusban bemutassuk az inklúzió jó megoldásait.
A projektben a hazai LMBTQI közösség legismertebb érdekvédelmi szervezetei, a Háttér Társaság, a Labrisz Leszbikus Egyesület és a Budapest Pride-ot szervező Szivárvány Misszió Alapítvány voltak a partnereink. Köszönjük a kétéves munkát!