„Nem tudjuk, hogyan beszéljünk bizonyos dolgokról. Soha nem tanultuk meg.”
(Sáenz, Benjamin; 2021; Aristotle and Dante Dive into the Waters of the World; Simon & Schuster; saját fordítás)
Általánosan megfigyelhető, hogy egy queer emberekről szóló mű általában háromféle lehet: szólhat önmagunk elfogadásáról, a világ befogadóképességéről – vagy épp annak hiányáról – és szólhat meleg emberek mindennapi örömeiről és csalódásairól. Az alábbiakban ilyen könyveket, filmeket és tévéműsorokat gyűjtöttem össze mind a szórakoztatás, mind az ismeretterjesztés céljával.
Az egyik talán legnehezebb lépés egy meleg ember életében önmaga elfogadása és azon személy megismerése, akit sok esetben titkolni kényszerül a világ elől. Benjamin Alire Sáenz 2012-ben megjelent regénye, az Aristotle és Dante a világmindenség titkainak nyomában (Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe) megindító képet fest két tizenéves kisfiú vívódásáról a 80-as évek Amerikájában. Arinak és Danténak a szexuális orientációjukon túl küzdeniük kell a származásuk és a kultúrájuk miatt velük szemben táplált előítéletek ellen is, hiszen hiába élnek ők már az USA déli kapujában lévő El Pasóban, felmenőik mexikói bevándorlók voltak. Egy amúgy is érzékeny életkorban vannak, bizonytalanok és több oldalról is éri őket támadás. A könyv és annak folytatása (Aristotle and Dante Dive into the Waters of the World; 2021) a két fiú érzelmes történetét mutatja be tele a világról alkotott, gyermekszemüvegen keresztülszűrt érett gondolatokkal. A könyv ugyan ifjúsági irodalmi műnek tekinthető, minden korosztálynak ajánlom.
Hasonló témát dolgoz fel Barry Jenkins 2016-os mozija, a Holdfény (Moonlight). Az Oscar díjas film talán az egyik legnehezebb alkotás az itt felsoroltak közül. Egy afroamerikai kisfiú útját mutatja be, akinek saját szexualitása mellett meg kell küzdenie hátrányos helyzetével, drogfüggő édesanyjával és környezetének fenyegető légkörével. A film súlyos témákat feszeget és előfordulnak benne felkavaró jelenetek, mégis ajánlom, hogy aki tudja, tekintse meg.
A világ véleményével minden embernek meg kell birkóznia élete során, de sajnos vannak olyan tulajdonságok, amik miatt néhány személynek nehezebben alakul a sorsa, mint másoknak. A Ryan Murphy által 2020-ban rendezett film, a The Prom – a végzős bál két lány küzdelmét mutatja be az iskolájukkal és közösségükkel szemben. A musical bemutatja, hogy már az élet korai szakaszában, a középiskolában is megkülönböztetés éri az LMBTQI embereket, hiszen a társadalom ma még mindig érvényben levő normái szerint egy lány és egy fiú kell ahhoz, hogy párként jelenhessenek meg a saját végzős ünnepükön. A musical és a komédia Meryl Streep, Nicole Kidman és James Corden segítségével érkezik meg, akik hanyatló színészeket alakítanak. Elsősorban a musical szerelmeseinek ajánlom.
2021-ben jelent meg az egyik streamingszolgáltató kínálatában az It’s a Sin – Ez bűn cím alatt futó sorozat. Már a sorozat címe is zseniális. Önmagában is találó lenne, de Sir Elton John, popikon és AIDS aktivista azonos című dalával párosítva egyenesen lenyűgöző. A minisorozat egy Londonban élő queer baráti kör életét mutatja be a 80-as években. Ebben az időszakban jelent meg és került be a köztudatba az AIDS, a tömegesen pusztító HIV vírus által okozott betegség. Sokan még ma sem tudnak eleget – vagy épp semmit- erről a betegségről, nemhogy a felbukkanásakor. Ekkor még meleg betegségként emlegették, mert főként a melegközösségben terjedt, pedig az akkori hiedelemmel ellentétben bárki elkaphatja, akár tudtán kívül is. Ezért is fontos, hogy a szexuális felvilágosítás minden fiatal életének része legyen. Manapság az AIDS többnyire kezelhető betegség, viszont sajnos továbbra sem gyógyítható teljes mértékben. A sorozat a betegség első megjelenésekor kitörő világpánikot és tehetetlenséget mutatja be, Olly Alexander főszereplésével. A sorozatot elsősorban a felnőtt korosztálynak ajánlom.
Utolsóként egy 2017-es kasszasiker filmet és az alapjául szolgáló André Aciman regényt szeretném ajánlani. A Call Me by Your Name – Szólíts a neveden az a történet, amiről talán már mindenki hallott. Lehet, hogy csak a címet olvasta valahol, az is megeshet, hogy az egyik színész, Armie Hammerrel kapcsolatos híreket követte. A lényeg az, hogy sokaknak nem kell bemutatni Oliver és Elio történetét: egy festői olasz kisvárosban követjük nyomon egy egyetemi hallgató és egy 17 éves fiú között kibontakozó tiltott szerelmet. A történet egyszerre szól Elio – a fiatalabb fiú- önmegismeréséről, a szerelem olykor nehézkes természetéről és a felnőtté válásról; mindezt egy festői olasz tájon. Elsősorban a könyvet ajánlanám, ami nyers őszinteségével és szókimondó stílusával szippantja be az olvasót.
Markella Balázs összeállítása
Források:
https://www.history.com/topics/1980s/hiv-aids-crisis-timeline
Sáenz, Benjamin; 2021; Aristotle and Dante Dive into the Waters of the World; Simon & Schuster