Legújabb módszertani kiadványunk ingyenes letölthető a linkre kattintva:
Útmutató az Amnesty bullying megelőző tananyagaihoz
Útmutatónk az iskolai bullying megelőzéséhez kínál gyakorlatban alkalmazható, egymásra épülő eszközöket. Készítettünk a témában egy 20-30 perc alatt elvégezhető e-learning kurzust, amelyhez egy 90 perces iskolai foglalkozás kapcsolódik, melyeket részletesebben is bemutatunk az alábbiakban. A két eszköz együttes használatát gondoljuk igazán hatékonynak, de külön-külön is használhatóak iskolai környezetben is. Mindkettőt 7. osztálytól a középiskola végéig ajánljuk osztályoknak és más közösségeknek. Használatukhoz szükség van egy felnőtt csoportvezetőre (pl. tanárra, iskolapszichológusra), aki végigvezeti a csoportot a feladatokon, kérdéseivel segíti a résztvevőket a jelenség mélyebb megértésében és a bullying megelőzését szolgáló erőforrások, eszközök felkutatásában.
Az e-learning tananyag az iskolai zaklatással kapcsolatos alapfogalmakat ismerteti meg, mélyíti el. A kétszer 45 perces iskolai foglalkozás az alapfogalmak rövid átismétlése után alkalmat ad arra, hogy a résztvevő fiatalokkal együtt jobban elmerüljünk a témában.
Korábbi foglalkozásunkat a 2023/24-es tanévben fejlesztettük tovább. Felismertük, hogy a célcsoportunk egyre jobban ismeri a bullyinggal kapcsolatos alapfogalmakat, ezért a tananyagot úgy alakítottuk át, hogy miközben lehetőséget ad az alapfogalmak tisztázására, alkalmat kínál a jelenség mélyebb megértéséhez és az egymásért való kiállás minél több lehetőségének megismeréséhez is.
A kiadványban bemutatott módszerek, feladatok egyben és külön-külön is használhatók. Alkalmazd bátran úgy, ahogy a közösségedben, osztályodban a leginkább hasznosnak érzed.
A kiadvány az Amnesty International Magyarország CEBRICS elnevezésű, 0020-2023-71382 számú projektjének keretében, a German Marshall Fund of the United States támogatásával valósult meg. A kiadványban szereplő nézetek nem feltétlenül tükrözik a German Marshall Fund of the United States vagy annak partnereinek véleményét.