Üdvözlünk mindenkit, aki valamilyen módon ehhez a cikkhez tévedt. Mi vagyunk Stella és Hanna, két tinédzser lány, akik személyes céljuknak azt tartják az életben, hogy valós társadalmi problémákra hívják fel az emberek figyelmét, és akár változásokat is elérjenek. Hiszünk benne, hogy a jövőnket mi irányítjuk és a sorsunk a saját kezünkben van. Bármit elérhetünk és megvalósíthatunk, ha bízunk magunkban és módszereinkben. Igazság szerint ezért is indultunk el az Amnesty Összpont fiataloknak szóló emberi jogi versenyén. Az öt hónap alatt, amíg a projektfeladatunkon dolgoztunk megtaláltuk a szívügyünket, ami nem más, mint a nemek közötti egyenlőség. A verseny utolsó fordulója alatt teljesen váratlanul jutott eszünkbe egy olyan ötlet és téma, ami számunkra is fontos, hiszen tudattalanul nap, mint nap befolyásolja az életünket. Így született meg a “Az üvegcipellő félig üres” nevű projektünk, amivel a versenyben első helyezést értünk el.
Mi is az “Az üvegcipellő félig üres” projekt?
Gondoljuk ez az első kérdés, ami felmerül bennetek, teljesen jogosan, de ne aggódjatok a cikkben mindent ki fogunk fejteni nektek! A projektünk címe egy komplex és gyakran észrevétlenül maradt problémára hívja fel a figyelmet, a mesékben elrejtett nemi sztereotípiák társadalmunkra gyakorolt hatására.Középiskolás fiatalokként azt tapasztaltuk hogy a nekünk készült könyvek és filmek negatívan befolyásolják gondolkodásunkat és meghatározzák, hogy később milyen szerepet fogunk betölteni társadalmunkban. Ezek a történetek akarva vagy akaratlanul olyan sztereotipikus nézeteket és szerepmodelleket mutatnak a számunkra, melyek kikerülhetetlen részévé válnak az életünknek.
Vegyük példának a mindenki által ismert és szeretett Hamupipőkét vagy Mulant. Amíg az egyik azt mélyíti el egy gyermekben, hogy a nők feladata a ház vezetése, nekik kell takarítani, főzni, addig a másik azt hangsúlyozza, hogy a férfiaknak bátornak és erősnek kell lenniük, csak ők mehetnek háborúba, hiszen ez a kötelességük. Mi viszont szeretnénk megkérdőjelezni ezt az egész üzenetet. Ugyanis miért ne lehetne erős és független egy nő, anélkül, hogy idegesítőnek és kibírhatatlannak lenne bélyegezve? Miért ne mutathatná ki érzelmeit és sírhatna egy férfi anélkül, hogy gyengének legyen titulálva? Miért a nő kötelessége a házimunkák elvégzése, és miért lenne szüksége egy “szőke hercegre” ahhoz, hogy boldog legyen? A célunk projektünkkel az, hogy másokban is megfogalmazódjanak ezek a kérdések, amik a mi fejünkben is, valamint párbeszéd alakuljon ki a témában. Mind a szülők, mind a gyerekek figyelmét fel szeretnénk hívni arra, miért is fontos megválogatni a mai világban, hogy milyen filmeket indítunk el akár magunknak, akár gyermekünknek a tévében, vagy milyen könyveket veszünk a kezünkbe, ha van egy kis szabadidőnk. A nemi sztereotípiák megjelenése a mesékben kisgyerekként minket is érintett, ahogy most, fiatal lányokként is nap, mint nap érezzük hatását akár otthon, akár az iskola keretein belül, például olyan megjegyzések formájában , mint “Jól van. Menj vissza a konyhába, ott a helyed!”. Ezért is döntöttünk úgy, hogy fel kell szólalnunk, és tennünk kell valamit a nemek közötti egyenlőtlenség és a negatív, hamis nemi sztereotípiák ellen. Ki kell állnunk a fiatal gyerekek, a tinédzserek és a felnőttek jövőjéért. Ezért is hoztunk most nektek egy könyvajánlót, amiben olyan művek jelennek meg, ahol valamilyen formában megtörnek a nemi sztereotípiák. Mindenkinek jó olvasást kívánunk!
Gyermekkönyvek (kb.9 éves korig):
Alan Alexander Milne: Micimackó
Nagy Boldizsár (szerk.): Meseország mindenkié
Francesca Cavallo - Elena Favilli: Esti mesék lázadó lányoknak
Könyvek fiataloknak ( 10-14 év között):
Jennifer Mathieu: Moxie
Suzanne Collins: Éhezők viadala
J.K. Rowling: Harry Potter sorozat
Ifjúsági irodalom (15+):
Sarah J. Maas: Üvegtrón sorozat
Sally Rooney: Normális emberek
Louisa May Alcott: Kisasszonyok