A tavalyihoz hasonlóan a pécsi Civil Közösségek Háza adott otthont gyereknapi rendezvényünknek, amelyen a meghívott civil szervezetek állomásait egyik pontról a másikra haladva lehet bejárni, mintha egy képzeletbeli ösvényen haladnának a kis résztvevőink. Ezeken az állomásokon természetesen különféle szórakoztató, ugyanakkor emberi jogi tartalmú feladatokkal készültünk a játékos és élményalapú tanulás jegyében. Mindenhová terveztünk egy kisebbeknek szóló blokkot a bölcsődés és az óvodás korosztály számára, és a kisiskolás korosztálynak is összeállítottunk egy feladatcsomagot.
Végül hétféle állomással vártuk a kis érdeklődőinket és családjukat. Az Amnesty International megállója volt az első, itt kapták meg a pontgyűjtő füzetet és itt adtunk további információkat a Meseösvénnyel kapcsolatosan. Készítettünk kézzel rajzolt színezőket, amelyeket közösen kellett kiszínezni, vittünk jelvénymintákat és matricákat is. Ott volt nálunk a hatalmas színes ejtőernyő, amely egy igazi közösségi játék, számos alakot fel tud venni, így kimeríthetetlen az ezzel történő interakciók száma, de a legemlékezetesebb talán az volt, amikor megpróbálták összefogni alatta a levegőt és bebújtak alá, mint egy léghajóba.
Egy tapasztalt önkéntesünk, aki Amnesty képző is egyben a „Vakok és az elefánt” című mesével várta a nagyobb gyermekeket, amelyekhez papírszínházat és műveltető feladatokat is rendelt, illetve felkészültünk „A fiú és a kém” című történetből is. Mindkét történethez változatos feldolgozó gyakorlatok találhatók A mesék közelebb hoznak minket egymáshoz módszertani kiadványunkban. A munkafüzetből kölcsönzött és kibővített feladatok, amelyeket felvezetésnek használtunk, nagyon jól működtek, utána többeknek kedve volt megismerni a teljes meséket, amelyeket vagy közösen vagy egyénileg olvastak el.
A meséken kívül kifejezetten erre a napra gyártott matricáinkkal és matricatetoválásainkkal vártuk a gyerekeket.
Az Emberség Erejével Alapítvány állomásán hősök után lehetett kutatni egy izgalmas nyomozás keretein belül. A detektívjáték során sok-sok színezhető képen keresztül magyar hősnők életéből választott momentumokkal tudtak megismerkedni az állomásra érkezők. Továbbá lehetőség volt az kipróbálni a Dignity Worldöt, amely az Embereség Erejével Alapítvány saját fejlesztésű emberi jogi, digitális játszótere.
A Mese-Tér-Kép állomásán egy kedves alkotófoglalkozás várta a kis érdeklődőket, akik a saját családjukat alkothatták meg díszes sütemény formájában. Ehhez színes sógyurmát és millióféle díszitőanyagot kaptak a süteménygyúrók. A foglalkozás Innes Shona „A család olyan, mint egy süti” című meséje alapján született meg.
A TASZ állomásán színezők, foglalkoztatófüzetek, ördöglakat-játék és olyan szülőknek szóló tájékoztató anyagok voltak elérhetőek, amelyek a „gyerekkel a kórházban”, illetve az „oktatási jogok” témakörében nyújtottak bővebb információkat.
Az Ormánsági Kultúrmisszió a színházi életben jártas önkéntesük révén a japán eredetű papírszínház műfaját helyezte előtérbe különböző népekről szóló történeteivel.
AZ UCCU Roma Informális Oktatási Alapítvány állomásán a cigányság történetével lehetett megismerkedni és a romákat érintő sztereotípiákról lehetett többet megtudni rövid, játékos foglalkozások formájában.
A kitelepülők között volt a Pécsi Pagony is, akik játék- és könyvesboltként valamelyest kakukktojásnak számítottak a civil szervezetek között, de már megnyitásuk óta szoros kapcsolatot ápolnak a helyi civil világgal. A boltjukban elérhető játékos foglalkozásaik és a kitelepüléseik általában civil együttműködések révén valósulnak meg (pl. Mese-Tér-Kép), így nem volt kétséges, hogy az Amnesty International gyermeknapi rendezvényén is ott a helyük. Pagonyos társassal és Pagonyos Kvízzel érkeztek, illetve kis ajándékokat lehetett tőlük hazavinni.
Köszönjük, hogy ilyen sokan velünk tartottatok. Jövőre ismét találkozunk!
Fotók: Ruprech Judit