Vendégünk Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak egyik igazgatója volt, aki hosszú évek óta dolgozik együtt olyan családokkal, akik nehéz körülmények között nevelnek gyereket.
A beszélgetés elején a hallgatók megismerhetik a magyar gyermekvédelmi rendszer felépítését, feladatait és szolgáltatásait, illetve megtudják, hogy kik kerülnek be a gyermekvédelmi gondoskodás rendszerébe, és hogy hol nevelkednek a családjukból kiemelt gyerekek.
Kiderül, hogy milyen következményei vannak annak, hogy a szabályozás változásának köszönhetően az elmúlt években úgy emelkedett 50%-ról 70%-ra azoknak a gyerekeknek az aránya, akik nevelőszülői családban élnek, hogy a nevelőszülők száma nem lett magasabb.
Korábbi adásunkban már foglalkoztunk az első ezer nap jelentőségével. A téma kapcsán ebből a beszélgetésből kiderül, hogy a Biztos kezdet program hogyan támogatja azokat a családokat a gyermekükről való gondoskodásban, akik szegénységben élnek vagy nincs követhető mintájuk.
A problémák és nehézségek vázolásán túl figyelmet szenteltünk annak is, hogy a szakértő szerint hogyan lenne érdemes fejleszteni a hazai gyermekvédelmi rendszert. Vendégünk mesél többek között a Biztonságos terek, kibontakozó gyerekek projektről, melynek célja, hogy a traumatudatosság beépüljön a gyermekvédelem mindennapi működésébe.