Mi a probléma?
A férfiaknak ugyanúgy szükségük van fizetett szabadságra gyermekszületés után mint a nőknek, mivel számukra is nagy lelki és fizikai kihívást és szükségletet jelent egy erős érzelmi kapcsolatot kialakítani az újdonsült családtaggal.
A hosszabb apaszabadság bevezetése hozzájárulna ahhoz, hogy ne az anya legyen az elsődleges szülő, hanem egyenrangú felek legyenek, valamint, a gyermek az apával is ugyanolyan egészséges és stabil kapcsolatot tudjon kialakítani, mint az anyával. A kismamáknak szükségük van otthon társuk támogatására. Ha az apa is részt venne az otthoni feladatok ellátásában, csökkenteni lehetne az anyáknál a szülés utáni depresszió kialakulásának valószínűségét továbbá enyhítene a kimerültségükön is. Mindez hozzájárulna ahhoz, hogy a szülők egyenrangú felek legyenek a gyereknevelésben, illetve, hogy a gyermek az apjával is ugyanolyan biztos és mély kapcsolatot tudjon létesíteni, mint az anyával.
Mit szeretnénk tenni ellene?
Számos országban a fizetett apaszabadság akár négyszer olyan hosszú mint Magyarországon (lásd: Franciaországban 28 nap az apai pótszabadság). Ezért a Magyar Államkincstárhoz (is) szól petíciónk, hiszen ők finanszírozzák a munkáltatóknak a fizetett szabadságot az apáknak. Javaslatunk lenne, hogy 5 munkanap helyett, minimum 25 munkanap (5 hét) legyen az apaszabadság.
Miért fontos?
Javaslatunk effektíven támogatná a közös teherviselést, valamint a szülő és gyermek közötti egészséges érzelmi kapcsolat kialakítását. Fontos, hogy a családon belül kiegyensúlyozott szerepe legyen mindkét félnek, hogy a szülés utáni nehézségeket együtt küszöböljék ki, és hogy normalizáljuk azt, hogy nem az anya az első számú szülő. Ez a párkapcsolat minőségét is javíthatná. Abban az esetben, ha a férfiak számára ugyanúgy munkaidő kiesést jelentene a gyermekvállalás, kevésbé részesítik a munkavállalók őket előnyben a nőkkel szemben, tehát ezzel nagy mértékben javíthatnánk a bérszakadékon is (kimutatható, hogy a nemek közötti bérszakadék 40 éves kortól lesz a legnagyobb, ami összefüggésben van azzal, hogy a nők ilyen korban kezdenek foglalkozni a gyerekneveléssel). Továbbá, ha a nők egy apa segítségével lennének otthon támogatva, hamarabb tudnának visszailleszkedni a munkahelyükre, és csökkenne az elbocsátások esélye egy gyermekvállalás esetén, illetve nagyobb eséllyel léptetnék elő őket magasabb pozíciókra.
Források:
1 - https://index.hu/kulfold/2020/09/23/gyerekuk_szuletesekor_kotelezo_lesz_szabadsag_kivenni_az_apaknak_franciaorszagban/
2 - PETTS, R. J., CARLSON, D. L. és KNOESTER, C. 2020. If I Take Leave, Will You Stay? Paternity Leave and Relationship Stability. Journal od Social Policy.
3- https://www.ons.gov.uk/employmentandlabourmarket/peopleinwork/earningsandworkinghours/articles/understandingthegenderpaygapintheuk/2018-01-17
4- MAYER, M. és BOURDAIS, C. L. 2017. Sharing parental leave among dual-earner couples in Canada: Does reserved paternity leave make a difference? Population Research and Policy Review.